Powłoki i nawierzchnie z żywic

Rodzaje żywic

Żywica epoksydowa jest syntetycznym tworzywem. W zależności o tego jaka jest wartość masy cząsteczkowej oraz jej struktura, może przyjąć postać lepkiej cieczy lub ciała stałego ze skłonnością do topnienia. Po odpowiednim utwardzeniu staje się jednak nierozpuszczalna i nietopniejąca. Charakteryzuje się dużą przyczepnością do niemal wszystkich materiałów.

Żywica poliuretanowa również należy do substancji syntetycznych, jest to tworzywo wytwarzane chemicznie. Posiada zbliżony wygląd i właściwości do żywicy epoksydowej.

Połączenie żywicy epoksydowej z żywicą poliuretanową stanowi doskonałą mieszankę stosowaną w budownictwie, w szczególności przy tworzeniu powłok oraz nawierzchni. Dzięki właściwościom obu żywic, wykonane nawierzchnie charakteryzują się bardzo dużą elastycznością przy jednoczesnej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia i szkodliwe warunki.

Nawierzchnie z żywic

Nawierzchnie  z żywic mogą mieć zróżnicowaną grubość, w zależności od ich przeznaczenia i zastosowania. Najczęściej stosowane są nawierzchnie:

  • cienkowarstwowe (0,5 -1 mm)
  • szpachlowe (2-5 mm)
  • samorozlewne (>6 mm)

Nawierzchnie z żywic doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o zróżnicowanym przeznaczeniu, zarówno produkcyjnym i przemysłowym, jak i chemicznym, spożywczym czy elektrycznym. Tę mieszankę żywic z powodzeniem stosuje się także w budownictwie ogólnym.